Emmy 2021, nominated: list with WandaVision, Lady’s Gambit and more productions

Emmy 2021, nominated: list with WandaVision, Lady’s Gambit and more productions

Spread the love

Emmy 2021, nominated: list with WandaVision, Lady’s Gambit and more productions

With Disney Plus setting the standard with its productions derived from the Marvel Cinematic Universe, and Netflix enhancing its original content, both streams have put on the table interesting titles such as WandaVision, The mandalorian, The queen’s gambit, The crown, among others. Also, Amazon Prime Video and Apple TV + They have also resonated on the small screen with The Boys and Ted Lasso.

In addition, with the presence of HBO Max and his series such as The mare of Easttown and The flight attendant, the terrain dominated by the giant Reed Hastings has also been shaken. In this way, the competition has been endowed with varied and strong contenders. In that sense, The Emmy 2021 have issued the official list of nominees for its seventy-third edition – to be held on September 19- and we present it below:

Best Series – Comedy

  • Black-ish
  • Cobra kai
  • Emily in Paris
  • Hacks
  • The flight attendant
  • The kominsky method
  • Pen15
  • Ted lasso

Best Leading Actor – Comedy Series

  • Anthony Anderson, Black-ish
  • Michael Douglas, The kominsky method
  • William H. Macy, Shameless
  • Jason Sudeikis, Ted Lasso
  • Kenan Thompson, Kenan

Best Leading Actress – Comedy Series

  • Aidy Bryant, Shrill
  • Kaley Cuoco, The flight attendant
  • Allison Janney, Mom
  • Tracee Ellis Ross, Black-ish
  • Jean Smart, Hacks

Best Supporting Actor – Comedy Series

  • Carl Clemons, Hopkins, Hacks
  • Paul Reiser, The kominsky method
  • Kenan Thompson, Saturday night live
  • Bowen Yang, Saturday night live
  • Brett Goldstein, Ted Lasso
  • Brendan Hunt, Ted Lasso
  • Nick Mohammed, Ted Lasso
  • Jeremy Swift, Ted Lasso

Best Supporting Actress – Comedy Series

  • Rosie Perez, The flight attendant
  • Hannah Einbinder, Hacks
  • Aidy Bryant, Saturday night live
  • Kate McKinnon, Saturday night live
  • Cecily Strong, Saturday night live
  • Juno Temple, Ted Lasso
  • Hannah Waddingham, Ted Lasso

Best Guest Actor – Comedy Series

  • Alec Baldwin, Saturday night live
  • Dave Chappelle, Saturday night live
  • Daniel Kaluuya, Saturday night live
  • Dan Levy, Saturday night live
  • Morgan Freeman, The kominsky method

Best Guest Actress – Comedy Series

  • Maya Rudolph, Saturday night live
  • Kristen Wiig, Saturday night live
  • Issa Rae, A black lady sketch show
  • Jane Adams, Hacks
  • Bernadette Peters, Zoey’s extraordinary playlist
  • Yvette Nicole Brown, A black lady sketch show

Best Series – Drama

  • The boys
  • Bridgerton
  • The crown
  • The handmaid’s tale
  • Lovecraft country
  • The mandalorian
  • Pose
  • This is us

Best Actor – Drama Series

  • Sterling K. Brown, This is us
  • Jonathan Majors, Lovecraft country
  • Josh O’Connor, The crown
  • Rege-Jean Page, Bridgerton
  • Billy Porter, Pose
  • Matthew Rhys, Perry Mason

Best Actress – Drama Series

  • Uzo Aduba, In treatment
  • Olivia Colman, The crown
  • Emma Corrin, The crown
  • Elisabeth Moss, The handmaid’s tale
  • Mj Rodriguez, Pose
  • Jurnee Smollett, Lovecraft country

Best Supporting Actor – Drama Series

  • Tobias Menzies, The crown
  • OT Fagbenle, The handmaid’s tale
  • Max Minghella, The handmaid’s tale
  • Bradley Whitford, The handmaid’s tale
  • Michael K. Williams, Lovecraft country
  • Giancarlo Esposito, The Mandalorian
  • John Lithgow, Perry Mason
  • Chris Sullivan, This is us

Best Supporting Actress – Drama Series

  • Gillian Anderson, The crown
  • Helena Bonham Carter, The crown
  • Emerald Fennell, The crown
  • Madeline Brewer, The handmaid’s tale
  • Ann Dowd, The handmaid’s tale
  • Yvonne Strahovski, The handmaid’s tale
  • Samira Wiley, The handmaid’s tale
  • Aunjanue Ellis, Lovecraft country

Best Guest Actor – Drama Series

  • Courtney B. Vance, Lovecraft country
  • Charles Dance, The crown
  • Don Cheadle, the falcon and the winter soldier
  • Timothy Olyphant, The Mandalorian
  • Carl Weathers, The Mandalorian

Best Guest Actress – Drama Series

  • Alexis Bledel, The handmaid’s tale
  • Mckenna Grace, The handmaid’s tale
  • Claire Foy, The Crown
  • Phylicia Rashad, This is us
  • Sophie Okonedo, Ratched

Best Miniseries or Anthology

  • I may destroy you
  • Mare of Easttown
  • Queen’s gambit
  • The underground railroad
  • WandaVision

Best Television Movie

  • Dolly Parton’s Christmas on the square
  • Oslo
  • Robin Roberts presents: Mahalia
  • Sylvie’s love
  • Uncle frank

Best Leading Actor – Miniseries or Movie Made for Television

  • Paul Bettany, WandaVision
  • Hugh Grant, The undoing
  • Ewan McGregor, Halston
  • Lin-Manuel Miranda, Hamilton
  • Leslie Odom, Jr., Hamilton

Best Leading Actress – Miniseries or Movie Made for Television

  • Michaela Coel, I may destroy you
  • Cynthia Erivo, Genius: Aretha
  • Elizabeth Olsen, WandaVision
  • Anya Taylor-Joy, The queen’s gambit
  • Kate Winslet, Mare of Easttown

Best Supporting Actor – Miniseries or Movie Made for Television

  • Daveed Diggs, Hamilton
  • Jonathan Groff, Hamilton
  • Lin-Manuel Miranda, Hamilton
  • Anthony Ramos, Hamilton
  • Paapa Essiedu, I may destroy you
  • Evan Peters, Mare of Easttown
  • Thomas Brodie-Sangster, The queen’s gambit

Best Supporting Actress – Miniseries or Movie Made for Television

  • Renée Elise Goldsberry, Hamilton
  • Phillipa Soo, Hamilton
  • Julianne Nicholson, Mare of Easttown
  • Jean Smart, Mare of Easttown
  • Moses Ingram, The queen’s gambit
  • Kathryn Hahn, WandaVision

Best Talk Show Variety Series

  • Conan (TBS)
  • The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Best Competition Reality

  • La carrera asombroza
  • Nailed it!
  • RuPaul’s drag race
  • Top chef
  • The voice

Best Reality Host

  • Nicole Byer, Nailed it!
  • Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness, Queer eye
  • RuPaul, RuPaul’s drag race
  • Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary, Shark tank
  • Padma Lakshmi, Tom Colicchio, Gail Simmons, Top Chef

Best Animated Program

  • Big mouth
  • Bob’s burgers
  • Genndy Tartakovsky’s Primal
  • The simpsons
  • South park: the pandemic special

Best Short-lived Animated Series

  • Love, Death + robots
  • Maggie Simpson in: the force awakens from its nap
  • Once upon a snowman
  • Robot chicken endgame